+48 77 44 151 51
 
 

Pracownie

W Zakładzie Aktywności Zawodowej działa
7 profilowanych pracowni oferujących usługi i produkty wykonywane przez osoby niepełnosprawne. Każdą pracownią kiedują specjaliści z danej branży jako istruktorzy zawodu.

więcej

Galerie

Działamy od 2004 r. Zatrudniamy 65 osób. Prowadzimy rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Nasza działalność to nie tylko praca.
Zobacz jak to robimy!

więcej

Sklep

Nasze wybrane artykuły sprzedajemy równiez w internecie.
Specjalnie wyselekcjonowane arcydzieła można zamówic z dostawą do domu.

www.cosnaprezent.com

więcej

 
   
 

„ Dama,wśród artystów, artystka, wśród rzemieślników”

07.10.2015
 "Dama,wśród artystów, artystka, wśród rzemieślników”

„W dzisiejszych czasach widzieć należy sercem”

DSC_0008.jpg

Zakład Aktywności Zawodowej w Opolu, pełen jest nieodkrytych talentów. Każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Jednym z nich jest pani Małgorzata Bułka. Kobieta z pasją i wyobraźnią, zatrudniona w pracowni ceramicznej. Uczestniczka tegorocznej edycji konkursu Lady D.

DSC_0012.jpg

 Z panią Małgorzatą rozmawiam podczas jej codziennej pracy. Na dużym,okrągłym stole, otoczona wesołymi współpracownikami, pani Małgosia tworzy glinianą  podstawkę pod wazon  Każdy ruch, mówi o tym, jak wiele kryje w sobie ta drobna, skromna dziewczyna. Jej codzienna praca, polega na tworzeniu form przestrzennych. Jednym z jej ostatnich projektów, jest idealna bryła wieży piastowskiej. 
Talent Pani Małgorzaty został dostrzeżony przez kierownika ZAZ Panią Teresę Jednoróg, która zgłosiła ją do konkursu Lady D.

P4280513_OBROBIONE-600x450_1.jpg

w_centrum_wystawienniczym.jpg

Konkurs ten jest przeznaczony dla kobiet z niepełnosprawnością, które mają szczególne umiejętności.Organizowany jest od 2002 roku, przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Parlamentarną Grupę Kobiet.Ma na celu wyróżnienie najbardziej aktywnych kobiet z niepełnosprawnościami, które nie boją się wyzwań stawianych przed nimi przez każdy, nowy dzień.

w_sejmie.jpg

Małgorzata Bułka jest właśnie taką osobą. Pełna energii i optymizmu, nie wie, co może mi powiedzieć o sobie interesującego i czy potrzebny jest ten cały hałas wywołany konkursem. Ta cecha sprawia, że od pierwszych zdań,  jestem pod wrażeniem jej osobowości. Ci, najbardziej godni rozgłosu, unikają go jak ognia. W tym tkwi ich wielkość.

DSC_0011.jpg

Pani Małgorzata lubi literaturę,ale słucha audiobooków, bo jej oczy nie funkcjonują prawidłowo. Cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej, które objawia się nadwrażliwością na światło. Choroba może się zatrzymać i być na stałym etapie, lub może postąpić tak bardzo, że kobieta może stracić wzrok. Z tego powodu uważa, że „praca w ciemnym pomieszczeniu, gdzie światło pada tylko na stanowisko pracy, jest dla niej zrządzeniem losu”. Charakteryzuje się jednak idealnym wyczuciem, które pozwala jej tworzyć użytkowe arcydzieła. Jak sama mówi, to co robi, musi się do czegoś przydać. Według instruktora zawodu Pana Jakuba Sadanowicza, Pani Małgorzata, każdego dnia jest bardziej pewna swoich zdolności. „ Kiedyś mówiła tylko, że nie umie”, usłyszałam.

DSC_0003.jpg

Pani Małgosia zapytana o swoje umiejętności mówi, że nie są wyjątkowe.Po prostu, każdego dnia robi to, co lubi i z tego czerpie satysfakcję. Udział  w konkursie traktuje, jako cenne doświadczenie, które dało jej możliwość poznania nowych ludzi i poszerzenia sieci kontaktów. Jednym z wyróżnień był wyjazd do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Pani Małgorzata wspomina wizytę w Sejmie, jako ciekawą. Bohaterka uczęszcza na lekcje tańca. Chce rozwijać swoje zdolności w tej dziedzinie życia. Na parkiecie czuje się wolna.  Artystka  chce podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i poznawać  nowe techniki tworzenia pięknych przedmiotów w ceramice.

DSC_0018.jpg

Podczas rozmowy miałam wiele pytań, których nie zadałam, bo rozmówczyni powiedziała, że są zbyt filozoficzne. Miała rację. Pytać artystę o to, co czuje, gdy tworzy, to zbyt proste. Na jedno z tego typu pytań, uzyskałam jednak odpowiedź. „ Szczęście to mieć dach nad głową i każdego dnia robić to, co się kocha”. Spytałam kobiety, czy choroba przeszkadza jej w życiu. Jej odpowiedź,a także słowa dopowiedziane przez instruktora, sprawiły, że wiem, po co piszę ten tekst,  " w dzisiejszych czasach, lepiej widzieć sercem".

 Powiązane strony: 

http://www.pfron.org.pl/pl/konkurs-lady-d/2860,Informacje-Lady-D.html

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/229327

Tekst:  Monika Denkiewicz 

Zdjęcia: archiwum Małgorzata Bułka (zdjęcia z wręczenia nagrody Lady D w Opolu oraz z wizyty w Sejmie RP), archiwum ZAZ pracownia ceramiczna (wyk. Artur Bogucki)

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

31.03.2015

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

kartka_wielkanocna_2015.jpg
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47